LGS 2018 Sınavı için Zümrelerimizin Yorumları

LGS 2018 Sınavı için Zümrelerimizin Yorumları

2 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılan Liselere Geçiş Sınavı için Jale Tezer Koleji Zümreleri görüşlerini bildirmişlerdir.

MATEMATİK ZÜMRESİ

LGS Matematik sorularını Matematik Zümresi olarak beklediğimiz şekilde ayırt edicilik ve güçlülük indeksleri yüksek olarak karşımıza çıkmıştır. Bizler öğrencilerimizi bu beklentimize göre yıl boyunca hazırladık. Bununla birlikte sınavda son derece çeldirici, güçlü, ayrıştırıcı sorularla öğrencilerin karşılaştığını görüyoruz. Soruların kapsam genişliği fazlaydı. Özellikle bazı sorularda soru 2 veya 3 kazanım kapsıyordu.

Sene başında öngördüğümüz için oluşturduğumuz tamamlama gruplarıyla bu soruların üstesinden gelebilecek nitelikte öğrenciler yetiştirdiğimizi biliyoruz. Tüm öğrencilerimizden güzel haberlerini bekliyoruz.

MATEMATİK ÖĞRETMENLERİ

EMRE KORUYUCU - ÇİĞDEM ÖNER

FEN BİLGİSİ ZÜMRESİ

LGS Fen bölümü soruları tahminlerimiz doğrultusunda, okuduğunu anlamaya dayalı, uzun paragrafların içerisinden sorulan bilgi sorularından oluşmaktadır. Zor ve karmaşık görünen sorularda konuya hakim olup, okuduğunu kavrayabilen her öğrencinin yapabileceği soru tarzlarıydı. Jale Tezer Koleji Fen Bilgisi Zümresi olarak sınavda çıkan soruların çok yakın ve paralelleri sınıflarımızda çözülmüştür. Öncelikle bilgi kısmı verilip daha sonrada uzun paragrafların içerisinden gereken kısımların algılanması sağlanarak amaca uygun hareket edilmiştir.

Öğrencilerimizin büyük bir sürprizle karşılaşmadığını düşünerek güzel haberlerini bekliyoruz.

FEN BİLGİSİ ZÜMRE BAŞKANI

TUĞBA ÇEVİK

TÜRKÇE ZÜMRESİ

Öğrencilerimizin, velilerimizin ve bizim büyük bir heyecanla beklediğimiz LGS’yi inanıyoruz ki başarıyla geride bıraktık. Sınavın nasıl ve ne zaman olacağı konusundaki belirsizlikler kafamızı karıştırsa da MEB’in yayınlamış olduğu örnek sorular ve kazanımlar doğrultusunda çalışarak sonuca ulaştık.

Sorular beklediğimiz düzeyde olup sürpriz soru tarzı karşımıza çıkmamıştır. Sorular genellikle okuduğunu anlamaya dayalı olup paragraf soruları uzun ve bilgi içerikli olarak karşımıza çıkmıştır. Dil bilgisi soruları öğrencilerin rahatlıkla cevaplandırabileceği nitelikteydi. Ancak cümlenin öğeleri ve fiilde çatı gibi iki önemli dil bilgisi konusunda soru çıkmamış olması dikkatleri çekmiştir. Bu sınav çok okuyan, yorum yapabilen öğrencilerin başarılı olabileceği bir sınavdı.

Bu süreçte bizlere destek olan velilerimizin, öğretmen arkadaşlarımın başarılarının devamını diliyorum.

SOSYAL BİLGİLER ZÜMRESİ

2017-2018 LGS İnkılap Tarihi bölümü soruları öngörülerimiz dahilinde olup okuduğunu anlamaya yönelik uzun paragraflar ve bilgi sorularını içermekteydi. Sınavda sorulan ünite ağırlıklarına göre eşit paylaşılmıştır. Sosyal Bilgiler Zümresi olarak sınava yönelik yaptığımız çalışmalarla ve çözülen sorularla sınav arasında paralellik olması öğrencilerimizin sınavda zorlanmadan soruları çözmesini sağlamıştır.

Bu sınav döneminde başta öğrencilerimiz sonra her türlü desteği veren velilerimiz ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

SOSYAL BİLGİLER ZÜMRE BAŞKANI

ENGİN ÖNER

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ZÜMRESİ

2017-2018 LGS öğrencilerimizin, velilerimizi ve bizim büyük heyecanla beklediği bir sınavdı. Nihayetinde sınavın nasıl ve ne zaman olacağı konusundaki belirsizlikleri göz ardı ederek kazanım odaklı çalışmalarımızı elden bırakmadan çalıştık ve sınavımızı bitirmiş olduk. Sınavda Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soruları beklediğimiz düzeyde olup sürpriz soru tarzı bulunmamaktadır. Sorular genel olarak paragraf ağırlıklı olup anlama ve yorumlamaya yöneliktir.

Bu süreçte başta öğrencilerimizi daha sonra onların her türlü sıkıntılarında yanlarında olan velilerimizin ve değerli çalışma arkadaşlarımın başarılarının devamını diliyorum.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ZÜMRE BAŞKANI

SUAT PAŞA

İNGİLİZCE ZÜMRESİ

2017-2018 Liseye Giriş Sınavı, yıl boyunca yaptığımız denemeler ve kazanımlarla örtüşmektedir.

Sınavın İngilizce bölümünde ünitelere göre soru dağılımı neredeyse eşit olup paragraf sorularının 7.üniteden seçilmesi dolayısıyla yoğunluk bu ünitededir. Soru içeriklerine bakıldığında birkaç sorunun seçenekleri haricinde çeldirici cevaba rastlanmamaktadır.

Genel değerlendirmemiz olarak beklediğimizden kolay sorulan bir İngilizce sınavı ile karşılaştığımızı belirtiriz.