Çalışan Annelere Tavsiyeler

ÇALIŞAN ANNELERE TAVSİYELER

Anneler, bu yoğun iş temposu sırasında çocuklarıyla olan iletişimleri konusunda vicdan azabı duyarak, tedirgin olmaya başlar. Bunun üstesinden nasıl gelebiliriz?

Bu sorunun cevabını yanıtlamadan önce, annelerin kendilerini mutsuz edecek kararlar vermeden iyice düşünmeleri gerektiğini söylemek istiyorum. Ev içerisinde mutsuz bir anne, sabahlara kadar çalışan ve çocuğuna az vakit ayırabilen bir anneden çok daha sağlıksızdır. Tabii ki çocuğunuz ile bol bol vakit geçirmek her ikiniz için de sağlıklı olacaktır, ancak az vakit geçiren annelerin bu zamanı kaliteli geçirmeleri de bir o kadar önemlidir.

-Zaman yönetimi

Zamanı iyi yönetebilen bir anne, zamanı kontrol altına alarak ve önceliklerini belirleyerek, çocuğu ile geçirdiği zamanı kalite hale getirebilir. Elbette, işten geç çıkma, trafiğin yoğun olması ya da eve gelince yemek hazırlama gibi dış etkenler bu zamanın şaşmasında büyük rol oynamaktadır. Ancak, bu dış etkenler de göz önünde bulundurularak, belli bir düzen oturtturulursa, anne suçluluk duygusu yaşamayacaktır.

İş hayatında başarılı kadınlar genellikle, mesleki açıdan tatmin oldukları için ruh sağlıkları da bundan olumlu etkilenir. Çalışmayan ya da çalışamayan bir anne de aynı şekilde, bu olaydan etkilenerek gergin ve olumsuz davranışlar sergileyebilir. İkisi arasında bir yerlerde, zamanı iyi kullanarak , dengemizi kurup, hem iyi bir anne hem de iyi bir iş kadını olmamız mümkün.

-Suçluluk duygusuna kapılmayın

Annelerin yaptığı en büyük yanlış, suçluluk duygusu ile hareket edip her akşam eve bir hediye, şeker ya da çikolata ile gelmektir. Olmadığınız zamanları, maddesel bir nesne ile kapatmaya çalışmak yerine, o hafta çocuğunuza özel hazırladığınız bir oyun ile kapatmaya çalışın. Her istediğini yaparak ya da çocuğunuzu şımartarak, geçirdiğiniz az zamanı örtemezseniz. Çocuklar genellikle sizden gelen hediye veya çikolata ile değil, geçirdiğiniz zamanın niteliği ile ilgilenirler. Gözlerinin içine bakarak, onun gününün nasıl geçtiğini sorup, kendi gününüz ile ilgili de ona hikayeler anlatabilirsiniz. Eve gelir gelmez, yemek yapmak zorunda olan anneler ise, yemek yapma işlemine çocuklarını da dahil ederek kaliteli zaman geçirmeyi sağlayabilirler.

Çocuklarımızın istediği doyumu karşılamak adına, eve geldiğinizde yaptığınız ortak bir etkinlik ve hafta sonları önceden planlanmış sosyal aktiviteler ile bu doyumu rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Unutmayın, önemli olan çocuğunuzun güven, sevilme ve bağımsızlık ihtiyaçlarını karşılamanızdır. Buna ona iyi bir model olarak, ve elinizdeki vakti kısıtlı da olsa kaliteli geçirerek sağlayabilirsiniz❤️